A fényképeket Földvári Ágnes Judit tanárnő készítette.
Ásatáslátogatás és tárlatvezetés
Már 15 éve tart a Bugac településen található tatárjáráskori Árpád-monostor feltárása. A monostor és az azt körülölelő település fontos kereskedelmi csomópont volt a középkori Magyar Királyságban, ami egy gazdag, jólétben élő közösséget tudott létrehozni. Erre számos fellelt tárgyi emlék is utal, rengeteg pénzt, ékszert és kereskedelemhez kapcsolódó tárgyat sikerült gyönyörű állapotban fellelni.
Nem véletlen, hogy a tatárjárás során (1241) célponttá válik. A mongol horda főhadiszállásként is használta a monostort, így a kecskeméti Katona József Múzeum régészei és történészei számos új kutatás alapján tudnak arra következtetni, hogy a magyar ellenállás jóval erőteljesebb lehetett, mint azt korábban gondoltuk. A halálozási okokról és temetkezési formákról az itt fellelt sírok segítik a történészek munkáját.
Iskolánk tanárai, tanulói, néhány lelkes szülő társaságában egy áprilisi hétvégén meglátogatta a helyszínt. Az iskolapadból kilépve a szemünk láttára elevenedett meg nemzetünk történelmének fontos eseménysorozata. A résztvevők betekintést nyerhettek az ásatások izgalmaiba, a fellelt tárgyi forrásokat egy tárlatvezetés során ismerhették meg, VR szemüveg segítségével barangolhattak a középkori monostorban, a kirándulás végén pedig felfedezhették a Petőfi által leírt alföldi pusztát.
A puszta felfedezése során sikerült egy gyíkot is nyakon csípni.
A kiránduláson készült képeket a Fotóalbumban lehet megnézni. A fényképeket Földvári Ágnes Judit tanárnő készítette.
Kovács Tas János és Varga Judith