1. Mazsola avató
2. Szeptember végi DÖK túra (Budakalász)
3. Novemberi DÖK túra (Szépjuhászné - Kis-Hárs-hegy)
4. Karácsonyi pulcsi verseny
5. Farsang, 2025
6. Kiszebáb égetés
7. Áprilisi DÖK túra (Solymár)
Áprilisi DÖK túra - Solymár
2025. 03.29-én lett volna a túra, de le kellett mondani, mert hűvös, folyamatosan szitáló esős reggelre ébredtünk aznap. Helyette 2025.04.13-án került megrendezésre a III. Dök túra. A Start Solymár volt, eredetileg egyirányú túra a Hármashatár-hegyig, azonban többen autóval érkeztek, ezért gyorsan körtúrává kellett átalakítani az utat Locus Map alkalmazással.
A túrát 11-en kezdtük meg, köztük 20 évvel ezelőtti volt Szűcsös tanulókkal, akik most csemetéikkel érkeztek.
Nem volt kérdés, hogy a Solymári várat útba ejtjük, és belépődíj ellenében meg is tekintettük. A Mátyás dombon elhelyezkedő vár építése már a 14. században elkezdődött István nádor irányításával, később számos tulajdonosa volt, de méretei miatt nem sokan élhettek itt. A 18.századi források szerint a 18. században még magasan álltak falai, ahol palota, öregtorony, várkút, várkapu, gazdasági épületek álltak. Stratégiai jelentősége nem volt, így a feledés és bomlás homályába merült, végül 1929-ben dr. Valkó Arisztid önerőből kereste meg az épület maradványait. 1971-ben Dr. Jablonkay István gimnáziumi tanár folytatta a kutatást. 2000-ben kapta mai formáját, de további feladat a keleti várfalak feltárása és bemutatása, s főként a hatalmas mélypincével rendelkező nyugati palotaépület helyreállítása és méltó hasznosítása.
Az egyik apuka egy fizikai kérdést is feltett, hogyha a várkútba ejtett kő g-vel zuhan körülbelül 4 másodpercig, akkor milyen mély lehet. Percekig álltunk és számoltunk, felelevenítve az iskolai tudásunkat, mire megállapítottuk, hogy hozzávetőlegesen 40 méter mély.
A vár után az erdő melletti tisztáson haladtunk tovább, csodálva a bimbózó tavaszi természetet, az énekesmadarak csiripelését. Majd betérve az erdőbe az útvonal Alsó-Patak-hegy, Csúcs-hegy, Virágos-nyereg, Gercse, Vera-pihenő, Szarvas-hegy, Milleneum emlékkő, Paprikás-patak irányába vezetett.
Már megszokhattuk, hogy a gyerekek folyamatosan szaladgálva, kérdezgetve szemlélik a természetet, és hozzák oda megmutatni szerzeményeiket. Így fotózhattunk énekes rigó csodálatosan kék tojáshéját, gesztenye és makkbelet, időjárás formálta lukacsos követ, ember alkotta vicces figurát. Ezen a helyen zajlott a 1945-ös Kitörés, melyben rengeteg magyar és német katona vesztette életét, emlékhelyeik végig kísérik ezt az útvonalat.
Többszöri frissítések, egymás kínálgatása a nasikból, megint egy kötetlen hangulatot eredményezett. A gyerekek a fáramászás, kötélhintázás, és a patakba való beesésmentességet folyamatosan gyakorolták.
Összességében szenzációs túrát teljesítettünk, felkészülve a tanév IV. túrájára, a „Judit néni palacsintájával” végződő verőcei túrára, melyet május 24-én fogunk megtartani.
A további képeket a galériában lehet megtekinteni.
Földvári Ágnes és Kovács Tas János szervezők
Kiszebáb égetés
Napjainkban egyre több olyan - mondjuk úgy multikulturális - szokás kezd gyökeret ereszteni, amelyek mellett a magyar népszokások, hagyományok kezdenek háttérbe szorulni. Ezért is nagyjelentőségű a diákönkormányzat által minden tavasszal megszervezett kiszebáb égetés, ami hozzásegíti a gyerekeket a már-már feledés homályába vesző, a régmúltban is leginkább gyerekek által gyakorolt néphagyomány felelevenítésében.
A babona szerint a kiszebáb égetése megszabadítja az embereket minden bajtól. A téltemető népszokás igen kedvelt volt a falusi népek körében. Ma már csak elvétve találkozhatunk ezzel a szokással. A lényege, hogy a gyermekek kiszebabát és zajkeltő szerszámokat készítenek, mellyel a Fő térre vonulnak. A vonulás közben hangosan zörgetik szerszámaikat és télűző rigmusokat kiabálnak. (Kisz, kisze haj! Elűzzük a betegséget, behozzuk az egészséget, haj!) A vonulás a téren felállított máglyánál ér véget, ahol az összegyűlt személyek gondűző cédulákat tűznek fel a kiszebabára, majd bedobják a tűzbe. A papírokra azt írják fel, hogy ki mitől szeretne megszabadulni. A máglya elhamvadásáig tavaszköszöntő versikéket és dalokat énekelnek. (Forrás: Néprajzi Lexikon)
Ennek, a régi telet és egyéb bajokat űző szokásnak az idén is az iskola udvara adott helyet. Kicsik és nagyok érdeklődve vették körbe az előzőleg lánynak felöltöztetett szalmabábut. A szokáshoz kapcsolódó dalokat, énekeket adtak elő, miközben Földvári Ági néni meggyújtotta a bábu alá-köré helyezett rőzserakást. Amíg a kiszebáb maradványai elhamvadtak a gyerekek énekkel búcsúztatták a telet.
A kiszebáb égetéséről Horváth Beatrix készített fényképeket, amiket a Fotóalbumban lehet megtekinteni.
Farsang, 2025
Mint mindig, az idén is volt farsangi program az iskolában. Az alsósok a hagyományos módon délelőtt osztálykeretben és a tornateremben farsangoltak, míg a felsősök a szokásos péntek délutáni-esti farsangi bálhoz tértek vissza. Az idei felsős farsang szervezésében a diákönkormányzaté és Földvári Ági nénié volt a "főszerep". Az alsó tagozaton Besencziné Rozsnyay Adrienn tanítónőnek köszönhetjük a remek programot.
Alsó tagozat
„Farsang van, farsang van,
járjuk a táncot gyorsabban!
Förgeteges ez a bál,
még a ház is muzsikál!”
Ha a ház nem is, de a tornaterem falai bizony erősen visszhangoztak az összegyűlt gyereksereg hangjától és a vidám karneváli hangulattól.
Február 7-én az egész nap a farsangról szólt. Már reggel a legkülönbözőbb maskarába bújva kezdtük a napot. Az első három órában farsangi tematikában zajlottak az órák, majd a 4. órától egy vidám, nagy farsangi bál várta először az 1. és 2. osztályosokat, majd pedig a 3.és 4. évfolyam jelmezeseit.
Megcsodálhattuk egymás fantáziadús öltözékeit, majd közösen adtuk át magunkat a vidám zenének, fergeteges hangulatnak. A bál kellő alapot teremtett számunkra, hogy utána az osztálytermekben folytassuk a farsangi játékfolyamot.
Nagy köszönet a szervezőknek és tanító néniknek, akik közül sokan szintén beöltözve várták ma a kicsiket!
Ha a telet nem is, a gondot, borút, legalább erre a napra, de messzire száműztük az iskolából. Reméljük kitart még jó sokáig!
Az alsós farsangon készült képeket a Fotóalbumban lehet megnézni.
Besencziné Rozsnyay Adrienn
Felső tagozat
A diákok nagy izgalommal várták a hagyományőrző bálkirálynő-bálkirály választást, de a leginkább a nyolcadikosok várták, hogy ebben az évben ki ülhet a királyi trónra a felsősök szavazása után.
Az idei bálkirálynő Nicolaie Norina Lea 8.c, és a bálkirály, László Zsolt 8.b osztályos tanulók lettek.
Amint elfoglalták méltó helyüket, kezdődhetett a jelmezverseny. Volt a felvonulók között böllér, Jázmin hercegnő, olasz séf, Leila hercegnő, túró rudik, kalózok, legyek, katona és még sokan mások.
Választott zenére vonultak el a hattagú zsűri előtt, akik között DÖK képviselők is pontoztak.
Nem volt könnyű dolguk, hiszen szebbnél szebb saját készítésű és készen vásárolt jelmezek vonultak fel.
A közönség tapssal bíztatta a bátor versenyzőket.
Ezt követte a farsangi diszkó dj Barakat és dj Rosti közreműködésével. A tánctéren rögtön fergeteges buli alakult ki, néha vonattá kapcsolódott össze a diákság.
A jelmezverseny eredményhirdetésére 18 órakor került sor, ahol az alábbi eredmények születtek egyéni és csapat kategóriában:
Egyéni:
1. helyezett: Rostás Bence 6.a - Boba fett -Star Wars
2. helyezett: Csernai Márton Péter 5. c - Böllér
3. helyezett: Fodor Ella 5.c - Busó
Csapat:
1. helyezett: Levik Barnabás, Kristál Bence, Herédi Balázs, Bleitner Marcell 5. b - Legyek
2. helyezett: 8. b - Szűcsös nyugdíjas klub
3. helyezett: Bakó Emma, Horváth Szófia, Kovács Franciska, Keczán Gréta 5. b - Pompom lányok
A farsang még négy helyszínnel bővült. A vállalkozó szelleműek az 1-es teremben a Just Dance, a 2-es teremben Kareoke, a táncteremben szabadulószoba programok közül választhattak, az étkezőben pedig "szerelmi bájitalok" és zsíroskenyerek várták az éhes és szomjas diákokat.
Több helyszínen DÖK képviselők segédkeztek, akik lelkes munkájukért osztályfőnöki dicséretben részesülnek.
Összességében idén is egy kötetlen, jó hangulatú farsangot éltek meg a diákok.
Várjuk a tél búcsúztatását február 28-án a kiszebáb égetéssel.
A felsős farsangon készült képeket a Fotóalbumban lehet megnézni.
Földvári Ágnes Judit
Karácsonyi pulcsi verseny
A karácsonyi készülődés közepette pár éve az iskolában is megrendezésre kerül egy furcsa verseny, a karácsonyi pulcsik versenye. Régebben a neve "Csúnya pulcsi" verseny volt, de annyi szép pulóveres versenyzőnk volt, hogy nevet kellett változtatni. Így lett "Karácsonyi pulcsi" verseny.
December 18-án 130 kisgyerek és felnőtt húzott magára karácsonyos témájú vagy díszítésű pulóvert. A jelentkezők nagy létszáma indokolja ennek a lassan hagyománnyá érlelődő programnak a létjogosultságát. Bár a téma eléggé behatárolt, a változatosság határtalan volt.
Ha már verseny, akkor zsűri is volt. És bizony nem volt könnyű dolguk, de hosszas mérlegelés után megszületett az alábbi eredmény.
Alsó tagozat
1. Mayer Levente 3.c
2. Márton Dominik 1.a
3. Viszkocsil-Kocsis Vadim 1.b
Különdíj: Mali Bianka 1.c, Veres Vince 1.c
Felső tagozat
1. Dóczi Réka 6.c
2. Deim Lorina 5.c
3. Nagy Dániel 6.a
Különdíj: Mali Ádám 5.c
Az egész osztály beöltözéséért különdíjat a 1. c osztály kapott.
A karácsonyi pulcsik legérdekesebbjeiről készült fotókat a Fotóalbumban lenet megnézni.
Novemberi DÖK túra (Szépjuhászné - Kis-Hárs-hegy)
Az elmúlt hétvégi csodálatosan szép novemberi időben kelt útra a DÖK túrák lelkes kiscsapata. Az eredetileg tervezett és hirdetett útvonalon - Szépjuhászné - Kis-Hárs-hegy - Szépjuhászné - teljesítették a körtúrát. A csodálatos időben, fantasztikus csapattal töltött időről Földvári Ági néni, a túra szervezője küldött képes beszámolót.
A kirándulás képeit Földvári Ágnes Judit készítette.
2024. november 10-én, vasárnap került sor az II. DÖK túrára. Ezen a napon bizony a megkésett ősz után a csípős, alig pár fok, és az egyre több lemondó üzenet várt ránk: sokan betegek lettek a túra napjára.
A kitűzött cél az interneten is megtalálható Garmin instant túrák egyike, a Garmin Mókuska 10 km volt. Előzetesen azt hirdettük, hogy csak katasztrófa esetén marad el a túra, tehát ha már ezt megígértük, elmentünk a Gyermekvasút Szépjuhászné végállomásához, és vártuk a túrára jelentkezőket. Eközben egy anyuka és a kislánya kérdezte, milyen túrát szervezetünk, invitáltuk őket, tartsanak velünk, de ők ezt a távot már régebben teljesítették, így egy pecsétet kaptak régi Kajla útlevelükbe, és másfelé vették az irányt.
És lám-lám, lassan, de biztosan gyűltek a gyerekek a szüleikkel, így 20-an el is kezdhettük a túrát.
Előzetesen kiosztottunk egy Pecsétgyűjtő füzetet, és egy kiránduló kvízt, és elmondtuk, hogy aki teljesíti az utat, kap egy pecsétet a füzetbe, aki megoldja a feladatokat, egy kis apróságot is a végén.
Minden túrán hatalmas lendülettel indulnak meg a gyerekek, és a mai túrán ez a lelkesedés az úttal arányosan nemhogy csökkent volna, hanem egyre nagyobb iramot diktáltak nekünk, szülőknek, nagyszülőknek.
Az útvonal Szépjuhászné-Nagy-rét-HHH repülőtér-Homokhegy-Kis-hárs-hegy-SzépjuhásznéS volt.
A gyerekek azon kívül, hogy minden természetadta lehetőségre felmásztak, kőre-fára, dombra és sokszor letérdelve kerestek választ közösen a kvíz kérdéseire, gyűjtögettek gubacsot, levelet, virágot.
Az állatok többsége elbújt már, és sajnos egy kutyust is kerestek a gazdái, akinek keresésébe a mi is bekapcsolódtunk a kutya nevét kiáltva. A túra útvonala nem tartalmazta a paplanernyős leugrási pont megközelítését, de adta magát a lehetőség, hogy a repülőtérről felsétáljunk arra a dombra is együttesen. A gyerekek csodálva nézték a paplanernyős oktatást, addig a felnőttek a napon sütkéreztek a kora délutáni legmelegebb időt kihasználva.
A szülők egymást megismerve, mindig mással beszélgetve, hasonlóan pozitívak voltak, mint gyermekeik.
A három kísérőtanár Kovács Tas János, Horváth Beatrix és jómagam is végig hol az állandóan érdeklődő gyerekekkel, hol a szülőkkel beszélgettünk kötetlenül.
A Nap távozásával hűlt a levegő, úgy szaporodtak lépteink. A túra zárásaként készítettek rólunk egy csoportképet, kiosztottuk a Horváth Bea néni kvízjátékáért járó ajándékokat, pecséteket, és megbeszéltük, hogy a következő túra tavasszal vár minket. Lehetőség szerint egy kerékpártúrát is szeretnénk a tavaszi szünetben szervezni, már jelentkeztek lelkes szülők a szervezésre, de hogy mi lesz az úticél, az maradjon titok egy ideig.
A kiránduláson készült képeket a Fotóalbumban nézhetitek meg.
Földvári Ágnes DÖK segítő tanár
Szeptember végi DÖk túra...
Szeptember végén egy kellemesen meleg őszi napon megvolt az idei tanév első, a diákönkormányzat által szervezett túrája. Erről a nagyszerű hangulatú gyalogtúráról Földvári Ágnes tanárnő készített képes beszámolót. A beszámoló végén egy érdekesnek ígérkező és a mostanihoz hasonlóan szép környezetben tervezett túrára hívja fel Ági néni a figyelmet. Már most érdemes készülni! Szuper lesz, jelentkezzetek!
A beszámoló képeit Földvári Ágnes Judit készítette.
2024. 09. 29-én, vasárnap került sor az I. DÖK túrára. Szemerkélős napra ébredtünk, azonban az időkép napos, néhol felhős időt mutatott. Páran megijedtek az időjárástól, a túravezetők azonban csak szélsőséges körülmények esetén mondják le a túrát, így nem is volt kérdéses a lebonyolítása.
A cél, egy már bejárt túra volt, a Kisvörös 10. Nevét rókatúraként lehet még megtalálni a neten.
Budakalászon gyülekeztünk, ahol a várakozási időt dió szedegetésével ütöttük. Egy szatyor mennyiséget sikerült összeszedni, egy ott magányosan álló fa alól.
A csodálatos Kálvária dombról, huszan vágtunk neki, a kezdők és gyerekek által is leküzdhető 10 km-es körnek, tíz gyermek és tíz felnőtt.
Négy osztályból jöttek diákok, szülők, rokonok, és még Amira, egy kutyus is jelentkezett a túrára. Legkisebbünk négyéves volt, aki nagyrészt saját lábán, néha, apukája hátihordozójában megpihenve élvezte a kirándulást.
A tempót ilyenkor alakítjuk ki, figyelünk az egyéni igényekre is.
Az erdő őszi színkavalkádja, a mérhetetlen nyugalom lassan átitatta a hangulatunkat, beszélgetések indultak ismerősök és ismeretlen résztvevők között. A gyerekek kirobbanó energiával szaladtak előre-hátra, csodálták meg a gombákat, virágokat, terméseket, faágakat.
Az időjárás az oldalunkra állt, végig napsütésben tudtunk kényelmesen haladni.
A túra érinti többek közt a Kevélyek oldalát, Sicambria romjait és a Barát-patak völgyét. Elhaladtunk egy lovarda mellett is, a gyerekek lelkesen kommunikáltak velük.
Kitértünk az útvonal mellett kb. 50 méter távolságra, és megtekinthettük a Kalászi Ingó-köveket.
A pihenőket 2-3 km-ként iktattuk be, ilyenkor kifújtuk magunkat, ettünk egymás csemegéiből, és újult erővel sétáltunk tovább.
A túra során az avarban rejtőzködő és elvegyülő őzlábgombára is „vadásztunk”. Hatalmas mennyiséget sikerült összegyűjteni, amit csakis bevizsgálás után ajánlott elfogyasztani, hiszen az őzlábgombák között is van mérgező.
Két vadászlesre is felmásztak a gyerekek, messzire ellátva a füves-dombos tájra.
Mindenki gyűjtögetett, ki az oviban lévő őszi kollázs cipősdobozversenyre, ki az iskolai kiállításra. A szervezőknél lévő vászontáskába tették bele a kincseiket, „Nézd Ági néni mit találtam!” kiáltásokkal.
A túra végül 12 km-esre sikerült, de ez senkinek nem okozott problémát.
A körsétánk után, még megpihentünk a célban a Kálvária domb padjain, majd kellemesen elfáradva mindenki hazafelé vette az irányt.
A túra hangulatát visszaadó képeket a Fotóalbumban nézhetitek meg.
A következő tervezett túránk novemberben lesz, Mókuskör névre hallgat. Az útvonal a Szépjuhászné Büfétől indul és két hegyet is érint, a Homok-hegyet és a Kis-Hárs-hegyet is.
Földvári Ágnes Judit, túravezető
"Mazsolák" lettek az ötödikesek
A szeptemberi iskolakezdés leginkább az első osztályba érkező kicsiknek a legemlékezetesebb. Legalább ennyire emlékezetes és fontos a felső tagozatra lépő ötödikeseknek is a "nagyok" közé kerülni. Ezt a mérföldkövet teszi emlékezetessé a diákönkormányzat által szervezett, most már többéves múltra visszatekintő mazsola-avató. Az idén is az első tanítás hét befejezéseként szervezte meg a DÖK az emlékezetes avató programot.
Az első tanítási hét péntekén, a 6. órában került megrendezésre tornatermünkben - iskolánk hagyományaihoz híven -, az ötödikeseket köszöntő és beavató program.
Ennek keretében az ötödik évfolyamosok egy játékos vetélkedő formájában a nyolcadikosokkal karöltve versenyeztek.
Minden ötödikes tanuló mellé került egy nyolcadikos diák, és a feladatok úgy voltak kitalálva, hogy a végrehajtásban és megoldásban a nagyoknak segíteni kellett az apróbbaknak.
A téma az öltözködés tematikájára épült. Volt ruhadarab fel- és leadagolós, polóáthúzós, illetve nagyméretű cipőben végrehajtandó ügyességi feladat.
A játék nevei: „Öltöztess fel!”, „Vetkőztess le!”,” Nagylábon élek!”
Az avatón készült képeket Szentes Dorottya készítette.
A tapasztalat az, hogy ténylegesen segítik a nagyok a kicsiket, megfogják a kezüket, bíztatják őket, és győzelemre hajtanak. Dehát tulajdonképpen éppen ezért szervezzük ezt a programot, hogy az ötödikesek már a felsős létük elején megéljék a felsősökhöz tartozás élményét.
A játéknak azonban nincs tétje, mindenképp sikeres a végeredmény mindenki számára.
A program záró részeként apró ajándékot, oklevelet és motivációs könyvjelzőt kaptak az avatottak.
A programról megkérdeztük az ötödik évfolyamos diákokat is, mert számít a véleményük:
„Nagyon vártuk a Mazsola-avatót, azonban amikor megláttuk élőben őket, kicsit megszeppentünk. A legjobban az öltöztetős feladat tetszett, amikor a nyolcadikos diákokra 13 ruhadarabot kellett bármilyen sorrendben egyenként feladni, majd levenni. Mókásan néztek ki
A nagycipős feladatnál az volt az érdekes, hogy nem esett le senkinek a lábáról.
A program végén rájöttünk, hogy a nyolcadikosok segítőkészek voltak és nem esznek ötödikeset.”
Az egyik ötödikes osztályfőnök így nyilatkozott:
„A kis mazsolák izgatottan várták az avatást, mivel elképzelni sem tudták, mi vár rájuk. A játékos feladatok során elvegyültek a nyolcadikosokkal. Összefogva próbálták minél gyorsabban teljesíteni a feladatokat. Nagyon örültek a jutalmul kapott színes zselés tollaknak, és annak, hogy immár méltán erősíthetik a felsősök táborát.”
A fergeteges hangulatú Mazsola-avatóról Benke Joe készített remek videófelvételt, amit itt lehet megtekinteni. A gondosan összeállított videó érzékletesen adja vissza az avató nagyszerű hangulatát.
Az avatón Szentes Dóri néni készített fényképeket. A képeiből a "Fotóalbumban" nézhettek meg egy összeállítást.
Várjuk jövőre a mostani negyedik évfolyamosokat valami hasonló, kihívásokkal teli, de jó hangulatú programra!
Földvári Ágnes Judit, DÖK segítő tanár