A túrát 11-en kezdtük meg, köztük 20 évvel ezelőtti volt Szűcsös tanulókkal, akik most csemetéikkel érkeztek.
Nem volt kérdés, hogy a Solymári várat útba ejtjük, és belépődíj ellenében meg is tekintettük. A Mátyás dombon elhelyezkedő vár építése már a 14. században elkezdődött István nádor irányításával, később számos tulajdonosa volt, de méretei miatt nem sokan élhettek itt. A 18.századi források szerint a 18. században még magasan álltak falai, ahol palota, öregtorony, várkút, várkapu, gazdasági épületek álltak. Stratégiai jelentősége nem volt, így a feledés és bomlás homályába merült, végül 1929-ben dr. Valkó Arisztid önerőből kereste meg az épület maradványait. 1971-ben Dr. Jablonkay István gimnáziumi tanár folytatta a kutatást. 2000-ben kapta mai formáját, de további feladat a keleti várfalak feltárása és bemutatása, s főként a hatalmas mélypincével rendelkező nyugati palotaépület helyreállítása és méltó hasznosítása.
Az egyik apuka egy fizikai kérdést is feltett, hogyha a várkútba ejtett kő g-vel zuhan körülbelül 4 másodpercig, akkor milyen mély lehet. Percekig álltunk és számoltunk, felelevenítve az iskolai tudásunkat, mire megállapítottuk, hogy hozzávetőlegesen 40 méter mély.
A vár után az erdő melletti tisztáson haladtunk tovább, csodálva a bimbózó tavaszi természetet, az énekesmadarak csiripelését. Majd betérve az erdőbe az útvonal Alsó-Patak-hegy, Csúcs-hegy, Virágos-nyereg, Gercse, Vera-pihenő, Szarvas-hegy, Milleneum emlékkő, Paprikás-patak irányába vezetett.
Már megszokhattuk, hogy a gyerekek folyamatosan szaladgálva, kérdezgetve szemlélik a természetet, és hozzák oda megmutatni szerzeményeiket. Így fotózhattunk énekes rigó csodálatosan kék tojáshéját, gesztenye és makkbelet, időjárás formálta lukacsos követ, ember alkotta vicces figurát. Ezen a helyen zajlott a 1945-ös Kitörés, melyben rengeteg magyar és német katona vesztette életét, emlékhelyeik végig kísérik ezt az útvonalat.
Többszöri frissítések, egymás kínálgatása a nasikból, megint egy kötetlen hangulatot eredményezett. A gyerekek a fáramászás, kötélhintázás, és a patakba való beesésmentességet folyamatosan gyakorolták.
Összességében szenzációs túrát teljesítettünk, felkészülve a tanév IV. túrájára, a „Judit néni palacsintájával” végződő verőcei túrára, melyet május 24-én fogunk megtartani.
A további képeket a galériában lehet megtekinteni.
Földvári Ágnes és Kovács Tas János szervezők