Drámapedagógiai foglalkozás a szabályokról
A KáVa Kulturális Műhely drámapedagógusait jól ismerjük. Minden évben vendégül látjuk őket. Idén is így történt.
Meli és Bandó az első pillanattól kezdve megtalálta a hangot a gyerekekkel. Ráhangolódásként egy figyelmet is fejlesztő játékot hoztak. Csupán sétálni kellett úgy, hogy senki ne érjen a másikhoz. A STOP szóra meg kellett állni, az INDULJ-ra sétálni. Aztán új vezényszóval gazdagodott a játék: TAPSOLJ, végül: a KIABÁLJ szóra suttogni kellett a saját nevünket.
Ezután csavartak egyet a játékon: megcserélték a vezényszavak jelentését. A STOP-ra kellett elindulni és az INDULJ-ra megállni. A TAPSOLJ és a KIABÁLJ vezényszavak is felcserélődtek.
A játék végén arról kérdezték a gyerekeket, mi volt a játék szabálya, miért van szükség szabályokra. Ezután átrendeződött a terep és kezdetét vette a drámajáték.
A Tisztás című drámajáték a szabályokról, azok betartásáról és áthágásáról, a szabályszegők megítéléséről szól. A történet helyszíne egy nagyon biztonságos és tiszta város, a Tisztás, mely egy magas fallal van körülvéve. A falon túl sűrű erdő van, ahova a városlakóknak tilos a kijárás. Játékunk főszereplője Krisztián, egy 12 éves fiú. A történetben fontos szerephez jut a barátság, a bizalom, a titoktartás, az összetartás.
A történetet a gyerekek alakítják. Fantáziájuk, együttműködésük, problémamegoldóképességük is fejlődik.
De talán a legfontosabb: az osztály közösségéről nagyon jó képet ad.
A játék egy ponton véget ért. Vendégeink távozása után azonban tovább gondolkodtunk…
KáVa Műhely, találkozunk még.
Szalainé Szántó Szilvia