Iskolában az erdő

2024.09.29
Ilyen még nem volt! Az első alkalom, hogy az erdő "jött" az iskolába. A környezeti nevelés részeként az ökocsoport szervezésében erdészekkel fedezték föl az erdőt a gyerekek. A különleges eseményen három alsós osztályunk tanulói is résztvehettek. A képes beszámolót a 4.b osztály osztályfőnöke, Szalainé Szántó Szilvi néni készítette, az eseményen készült képekből Budai Blanka készített videóösszeállítást.

Iskolában az erdő

Az Országos Erdészeti Egyesület ebben az évben is meghirdette az Iskolában az erdő című programját. Azon szerencsés iskolák körében tudhattuk magunkat, akiknek sikerült bekerülni ebbe a programba. A hozzánk ellátogató erdőpedagógusok egy tanítási napon, három külön csoportnak tartottak interaktív foglalkozást az erdő és a fenntarthatóság témakörében, illetve megajándékoztak bennünket a témakörhöz kapcsolódó játékokkal, eszközökkel, segédanyagokkal.

„Iskolánk ebédlője ma délelőtt erdei hangulatot árasztott.

A falon egy erdő részletét ábrázoló molinó volt, az asztalon mindenféle kincs, ami az erdőben megtalálható. Már ezeknek a látványa is izgatottságot váltott ki a gyerekekből. A legnagyobb érdeklődés a róka prémjét övezte.

Miután leültek a gyerekek, akinek volt kedve, elmondhatta, miért szereti az erdőt, miközben egy nemezből készült énekesmadár kelt útra a kezükben.

Játékos módon átbeszélték, mi minden kell ahhoz, hogy egy pici magból hatalmas tölgyfa nőjön. Hallottunk szarvasbőgést, láttunk madárfészket. Megtudtuk, hogy a borz tisztább állat, mint a róka. Két madártoll közül hallás után meg lehet állapítani, melyik vadászik éjszaka.

Öröm volt hallgatni, mennyi mindent tudnak a gyerekek az erdő életközösségéről.

Csoportalakítást követően végre megfoghatták az asztalon lévő kincseket. A csoportoknak olyan növényt, állatot kellett elvenniük, ami illeszkedett az általuk kapott szókártyához.

A tápláléklánc, információ, körforgás, gyógynövény, holtfa szavakhoz többféle dolgot is találtak a gyerekek. Mindenről új, érdekes, hasznos tudnivalóval gazdagodtunk.

A foglalkozás végére kiderült, hogy az erdő működéséhez ránk, emberekre nem nagyon van szükség. Leginkább annyi a dolgunk, hogy óvjuk és vigyázzunk rá!”

A programról Budai Blanka (1.b osztály osztályfőnöke) készített videóösszeállítást, amit innen lehet elérni.

Szalainé Szántó Szilvia, of.