Ökoiskola cím átadó

2025.05.26
Május 26-án adták át az Ökoiskola és az Örökös ökoiskola címeket Dunakeszi új büszkeségében a IV. Béla Király Gimnáziumban és a vele egy épületben működő Váci Szakképzési Centrum Lányi Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában.

A rangos eseményen jelen volt és díjakat adott át Dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter, Dunakeszi országgyűlési képviselője, Dr. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, továbbá Nyíri Márton környezetvédelemért felelős alpolgármester, Raisz Anikó környezetügyért felelős államtitkár, Dr. Balatoni Katalin miniszterelnöki biztos, Dr. Pálmai Gergely szakképzésért felelős helyettes államtitkár, valamint Keszthelyi Nikoletta környezetvédelemért felelős helyettes államtitkár is.

Az idei díjátadó ünnepség nemcsak a helyszínében volt rendhagyó, hanem abban is, hogy a Magyar Ökoiskola mozgalom jubilált; 25 évvel ezelőtt adtak át először ökoiskola címeket. Az ünnepi évforduló alkalmából azokat az iskolákat is meghívták az ünnepségre, akik negyedszázaddal ezelőtt elsők között kapták meg az ökoiskola címet. A mi iskolánk is közötte van annak a hét iskolának, akik 25 évvel ezelőtt először kapták meg az elismerő címet.

Természetvédelem, környezetvédelem, savaseső mérés, békamentés, dán hulladékhasznosítási projekt, környezeti nevelés, Zöldszív-mozgalom, szabadég iskola, ökoiskola, minimális energia nap, témanapok, fenntarthatóság pedagógiája, örökös ökoiskola... Néhány jellemző és egyben egy-egy kisebb korszakot jelölő fogalom és tevékenység az iskola történetében.


A több, mint háromévtizedes iskolavezetői munkámnak a kezdetektől fogva végig meghatározó eleme volt az iskola tevékenységében a környezeti nevelés. 1994. évi megbízásom után kapcsolódtunk be egy hároméves projektbe, aminek célja egy Dániában használatos környezeti témájú tankönyvcsalád magyarországi alkalmazásának adaptációja volt. A projekt megvalósításával nemcsak új ismereteket szereztünk, hanem érdekes, tartalmas programokkal és tevékenységekkel színesedett iskolánk élete, amik a mai napig meghatározó részét alkotják az iskola életének. Szinte valamennyi akkoriban létező környezet- és természetvédelmi mozgalomnak tevékeny részesei voltunk, mindamellett az iskola pedagógiai tevékenysége új és korszerű elemekkel – szabadég (erdei) iskola, projektoktatás, témanapok, közéletiségre nevelés, stb. – gyarapodott. A kezdeti „zöld lelkesedés” egyre inkább tudatosan alkalmazott, az iskola programját, gondolkodását is átható és átalakító tényezővé vált és ma már a fenntartható gondolkodásra neveléssel egy magasabb szintre lépett az iskola környezeti nevelése. Ennek a hosszú fejlődési folyamatnak volt része, hogy elejétől fogva részesei vagyunk a Magyar Ökoiskola Mozgalom létrejöttének. Tulajdonképpen az országosan jegyzett környezeti nevelési munkánk elismerése volt, hogy az elsők között kaptuk meg az Ökoiskola címet 2000-ben.

Nekem mindez már történelem. Ezért különösen jóleső érzéssel tettem eleget Bordás Pálné igazgató asszony azon felkérésének, hogy vegyek részt a díjátadó eseményén, miután úgy ítélte meg, hogy az alapítókat illető elismerés átvétele a tavalyi évben befejezett igazgatói tevékenységem méltó lezárást jelentheti. Hálásan köszönöm neki, hogy lehetővé tette számomra azt az élményt, amit az – egyébként nem várt – elismerés jelentett.

Ez alkalommal szeretném megköszönni valamennyi munkatársamnak, akik a közös munkában részesei voltak környezeti nevelésünk alakításának, fejlesztésének, az innovatív gondolkodásnak, amivel sikerült újabb és újabb szintre emelni ennek a nem annyira természettudományos, sokkal inkább humán problémának a megoldását. Még sok a feladat, de kívánom, hogy a fenntarthatóság gondolatát a jövőben sikerüljön még hatékonyabban és még szélesebb körben elhinteni.

Lévai András, címzetes igazgató

Vissza a hírekhez