Világnapok kihívásai
Március 18-án, az Újrahasznosítás Napján a diákok újrahasznosított vagy újrahasznált tárgyakat adhattak le a DÖK képviselőinek, ezzel értékes pontokat szerezve osztályuknak. Három napon át, folyamatosan álltak sorba a lelkes alsós kisgyerekek a regisztrációs pultnál, míg a felsősök digitális eszközeiket használva, fotókon mutatták be, milyen újrahasznosítható tárgyakat találtak otthon. Voltak, akik a büfében is felfedezték az újrahasznosítható csomagolásokat, így még több pontot gyűjtöttek.
Az újrahasznosításról készült képeket a Fotóalbumban lehet megtekinteni.
Március 21-én, a Víz Világnapján a diákok csak akkor léphettek be az iskola kapuján, ha a DÖK-ös „Vízőrök” ellenőrizték vízzel teli kulacsaikat, sőt, kortyolniuk is kellett belőle. A kisebbek kissé félénken, a felsősök pedig kamaszos humorral teljesítették ezt a kihívást. A leglelkesebb 100 diák külön ajándékot, egy Víz Világnapjához kapcsolódó hűtőmágnest kapott. A második szünetben a kisebbek egy vizes BINGÓ játékban vehettek részt, míg a nagyobbak kvíz segítségével bővítették tudásukat. Nem maradtak víz nélkül a szünetek sem: amikor a rádióból vízcsobogás hallatszott, mindenkinek innia kellett egy kortyot a kulacsából. Az osztályok többsége kék ruhában érkezett, ezzel is növelve pontjaik számát. Végül a nagyszünetben az udvaron, egy nagy csepp formába rendeződve integetett a sok kék pólós a tetőről felvételt készítő fotósnak.
A Víz világnapja eseményeit Benke "Joe" Józsi operatőr videofelvételen örökítette meg. A felvételt itt lehet megnézni.
Programsorozatunk e két eseménye lezárult, de már izgatottan várjuk a Föld Napját, amikor az osztályok három napon át „zöldbe öltöztethetik” az iskola belső udvarát.
Úgy gondoljuk, hogy a felnőtteknek – különösen nekünk pedagógusoknak – óriási szerepe van abban, hogy a diákok tudatosan bánjanak bolygónk erőforrásaival. A Föld tartalékai végesek, értékesek és drágák, ezért mindannyiunk felelőssége, hogy odafigyeljünk vízfogyasztásunkra, energiafelhasználásunkra és a környezetünk védelmére. Csak közös erővel tudjuk megőrizni bolygónk jövőjét!
Köszönjük kollégáinknak, és a főszervezőknek – Johanné Salánki Gabriellának, Hajduné Porcsalmy Zsuzsának, Urbánné Bajkai Editnek és Varga Judithnak – hogy aktív közreműködésükkel hozzájárultak programsorozatunk eredményeségéhez.
Földvári Ágnes és Fodorné Branstädter Ágnes
Az itt megjelent beszámolót az Ökoiskola menü Öko hírei között is olvasni lehet.